Skip to content Skip to navigation

Egidijaus Radžiaus teatras

 

2014 metais Egidijaus Radžiaus teatras paminėjo svarią sukaktį - 50 metų nuo pirmosios premjeros. 1964-ųjų gegužės mėnesį žiūrovai buvo pakviesti į pirmąjį spektaklį „Žmoguje pavasaris – meilė". Tada Kultūros rūmų dramos rateliui vadovavo Bronislava Tautkutė. O jau po metų įvyko kita premjera – K. Sajos „Saulė ir stulpas".

Nežinia, kaip toliau būtų susiklostęs dramos kolektyvo gyvenimas, kokiu keliu jis būtų pasukęs, jei 1969 metais į Kretingą nebūtų atvykęs teatro entuziastas Egidijus Radžius, prieš tai 17 metų atidavęs Telšių scenai. Su jo vardu susijusi ištisa mūsų teatro epocha. Kolektyvui E. Radžius vadovavo iki savo mirties - 2000 - ųjų.

Pirmasis jo režisuotas spektaklis buvo I. Evald „Baladė apie mergaitę ir milžiną". Vėliau rampos šviesą išvydo O. Vaildo „Žvaigždžių berniukas", A. Liobytės „Kuršiukas", M. Sluckio „Svetimos aistros", J. Mackonio „Ulijona". 1974 metais Kretingos dramos kolektyvui suteikiamas Liaudies teatro vardas. 1975-aisiais trupė tapo respublikos mėgėjų teatrų apžiūros laureate.

Per 30 metų Kretingos scenoje E. Radžius pastatė pusšimtį įvairių epochų, autorių ir žanrų spektaklių. Nuo Ž.B. Moljero „Šykštuolio" iki K. Sajos ,,Surūdijusio vandens" ir V. Krėvės „Joninių sakmės", nuo V. Braziulevičiaus „Burtininkės" iki D. Fletčerio „Kaip valdyti žmoną".

1990-aisiais režisieriui Egidijui Radžiui už lietuviškos dramaturgijos vystymą buvo paskirta Boriso Dauguviečio premija.

Nuo 2000-ųjų teatrui vadovauja režisierius Nerijus gedminas. 2001 metų gegužės 1 d., praėjus metams po vadovo mirties, Kultūros rūmų dramos kolektyvui suteiktas Egidijaus Radžiaus vardas.

Ne kartą kretingiškių spektakliai buvo apdovanoti Lietuvos mėgėjų teatrų šventės-apžiūros „Atspindžiai“ diplomais, nominuoti įvairiose kategorijose respublikinėje mėgėjų teatrų šventėje „Tegyvuoja teatras“.

Keturi N. Gedmino režisuoti spektakliai - V. Slavkino „Blogas butas“ (1998), Žemaitės „Švents aniuole, sarge!“ („Apsiriko“, 2003), A. Puškino „Maras“ („Puota maro metu“, 2004) bei D. Lipskerovo „Upė ant asfalto” (2013) – buvo apdovanoti Lietuvos mėgėjų teatrų šventės „Atspindžiai“ laureato diplomais. Laureato diplomus pelnė ir du Donato Žilinsko režisuoti spektakliai -  R. Granausko „Gyvenimas po klevu“ (2014 m.) bei E. Untulio „Keista lėga“ (2016 m.).

2007 m. N. Gedminas savo paties režisuotame spektaklyje S. Kymantaitės-Čiurlionienės „Kuprotas oželis“ už Našlio vaidmenį pelnė „Ryškiausio sezono epizodinio vaidmens” apdovanojimą respublikinėje mėgėjų teatrų šventėje „Tegyvuoja teatras“.

2010 m. „Atspindžių“ diplomantu tapo A. Buntinienės režisuotos E. Ignatavičiaus „Sidabrinės skyrybos”, 2016 m. diplomu buvo apdovanotas ir Nerijaus Gedmino spektaklis pagal G. Grekovo bei J. Muravickio pjesę „Nepaprasti Julės ir Natašos nuotykiai".

2013 m. spektaklio “Upė ant asfalto” scenografija buvo pripažinta „Ryškiausia sezono spektaklio scenografija”.

2015 m. Birutė Laučienė buvo pripažinta ryškiausia aktore už Monikos vaidmenį spektaklyje „Gyvenimas po klevu“, o režisierius Donatas Žilinskas už šį spektaklį bei Kretingos rajono kultūros centro Kurmaičių skyriaus suaugusiųjų dramos kolektyve pastatytą A. Griciaus „Ponaitį“ - „Ryškiausiu sezono debiutantu.“

Apdovanojimams buvo nominuoti :

2007 m. aktorė Liuda Grikpėdienė buvo pristatyta “Ryškiausio sezono epizodinio vaidmens” apdovanojimui už Motinos vaidmenį spektaklyje S. Kymantaitės-Čiurlionienės „Kuprotas oželis“;

2009 m. „Ryškiausio sezono aktoriaus” nominacija N. Gedminui už Aksentijaus Ivanovičiaus Popriščino vaidmenį spektaklyje, N. Gogolio „Pamišėlio užrašai” (rež. T. Jašinskas);

2013 m. aktorė Aina Norgilaitė buvo pristatyta „Ryškiausio sezono vaidmens” apdovanojimui už Kanifolijos vaidmenį spektaklyje, D. Lipskerovo „Upė ant asfalto”;

2013 m. D. Lipskerovo „Upė ant asfalto” nominuota “Ryškiausio užsienio dramaturgijos spektaklio” kategorijoje;

2014 m. kolektyvas pristatytas „Ryškiausio miesto, rajono centro suaugusiųjų teatrinės kultūros skleidėjo” apdovanojimui;

2015 m. spektaklis „Gyvenimas po klevu“, nominuotas „Ryškiausios nacionalinės dramaturgijos interpretacijos“, „Ryškiausio sezono spektaklio“ kategorijose.

2017 m. net keturiose kategorijose buvo nominuotas spektaklis „Keista lėga“ - kaip „ryškiausia nacionalinės dramaturgijos interpretacija“, spektaklio režisierius Donatas Žilinskas – kaip „ryškiausias sezono režisierius“, Stasys Jauga už Tadžio vaidmenį – kaip „ryškiausias sezono vyro epizodinio vaidmens“ atlikėjas, Liuda Grikpėdienė – kaip „ryškiausia sezono aktorė“ už Vidos vaidmenį.
Nominaciją taip pat pelnė Nerijus Gedminas ir Andrius Gaubys už spektaklio „Nepaprasti Julės ir Natašos nuotykiai“ scenografiją.
Aktorei Liudai Grikpėdienei buvo įteiktas Kazimieros Kymantaitės vardo diplomas už ilgametę kūrybinę veiklą.

Kretingos aktoriai yra pelnę įvairius apdovanojimus skirtinguose mėgėjų teatrų festivaliuose – Gargžduose, Joniškyje, Durbėje (Latvija), Paįstryje, Kurtuvėnuose.

E. Radžiaus teatras ne kartą spektaklius rodė Latvijoje ir Lenkijoje, taip pat Rusijoje. Ypač derlingi išvykomis buvo 2009 metai - spektaklis „Kuprotas oželis” buvo pristatytas JAV lietuviams Čikagoje ir Lemonte, „Pamišėlio užrašai” Makedonijoje, festivalyje „Faces without masks” Skopjeje ir Tarptautiniame monospektaklių festivalyje „Solo” Maskvoje.

Kretingiškiai teatralai dalyvavo Pasaulio lietuvių dainų šventėje MES (2003), Lietuvos tūkstantmečio dainų šventėje AMŽIŲ SUTARTINĖ (2009), Pasaulio lietuvių dainų šventėje ČIA – MANO NAMAI (2014). Šiais metais sėkmingai įveikė atranką į 2018 m. Dainų šventę.

Tęsdami Egidijaus Radžiaus tradicijas, režisieriai ir kolektyvas didelį dėmesį skiria tautinei dramaturgijai - iš pastarųjų penkių premjerų, trys buvo pagal lietuvių autorių kūrinius.

Kretingos teatralai dukart – 2003 m. ir 2012 m. - buvo nominuoti „Aukso paukštei“ geriausio suaugusiųjų mėgėjų teatro ir režisieriaus kategorijoje. Ir trečias kartas „nemelavo“ – „Paukštė“ pagaliau „nutūpė“ mūsų teatre: Kretingos KC E. Radžiaus teatras pelnė „Geriausio 2014 m. mėgėjų teatro ir vadovo“ apdovanojimą.

2015 metais už aktyvią ir reikšmingą kūrybinę veiklą teatro režisieriams N. Gedminui ir D. Žilinskui paskirtos Kretingos rajono savivaldybės kultūros ir meno premijos.

2017 m.  Nerijus Gedminas dalyvavo tarptautiniame Baltijos šalių mėgėjų teatrų projekte. Jo, kartu su Estijos Rakverės miesto dramos trupe „KaRakTer“, sukurtas spektaklis „Ką jai pasakyti arba Apie sraigę“, pagal A. Stančiko pjesę, buvo parodytas festivalyje „Baltijos rampa“ Jūrmaloje (Latvija), o 2018 m. XV Nacionaliniame Estijos mėgėjų teatrų festivalyje Voru mieste buvo pripažintas geriausiu šalies metų pastatymu ir pelnė keturis prizus - be Grand Prix, taip pat apdovanojimus už geriausius vyro bei moters vaidmenis.

2018 m. E. Radžiaus teatro kolektyvas dalyvavo Lietuvos šimtmečio dainų šventėje ,,Vardan tos..." Vilniuje, tarptautiniame teatrų festivalyje Ščecine (Lenkija).

Vyr. režisierius  Nerijus Gedminas